REHABILITACJA LECZNICZA

Zadaniem rehabilitacji jest poprawa stanu zdrowia pacjenta. W Gabinecie Rehabilitacji i Masażu „Od-Nowa” dążymy do tego poprzez dobór zabiegów z niżej wymienionego zestawu.
FIZYKOTERAPIA

MAGNETOTERAPIA

             Stosowana w schorzeniach neurologicznych, ortopedycznych, układu krążenia. Najlepsze efekty działania pola magnetycznego uzyskuje się w leczeniu: zwyrodnień stawów, opóźnionego zrostu kostnego, bólu kręgosłupa, kontuzjach. Zabieg uśmierza ból, powoduje rozluźnienie mięśni, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, opóźnia rozwój osteoporozy.

Przeciwwskazania
- choroba wieńcowa, ciąża, choroby naczyniowe, wszczepiony rozrusznik serca, nowotwory, grzybica.

Zabieg magnetoterapii

KRIOTERAPIA

             Krioterapia polega na leczeniu zimnem. Wykorzystywana jest w leczeniu schorzeń narządu ruchu np.: zwyrodnień stawów, reumatoidalnego zapalania stawów, obrzęków, urazów sportowych, zapaleń ścięgien i nerwów, stwardnienia rozsianego.

Przeciwwskazania
- nietolerancja zimna, przebyte zatory i zakrzepy żylne, nowotwory, choroby serca.

Zabieg krioterapii

ULTRADŹWIĘKI

             Stosowane są w leczeniu: zwyrodnień stawów, halluxów, ostróg piętowych, stanów po złamaniach i urazach. Powodują zmniejszenie napięcia mięsni, łagodzą ból, działają przeciwzapalnie.

Przeciwwskazania
- choroby nerek i dróg moczowych, ciąża, cukrzyca, niewydolność krążenia, nowotwory.

Zabieg na halluxy

ŚWIATŁOTERAPIA

Laser

             Leczenie promieniami lasera, które wnikają do tkanek położonych głęboko pod powierzchnią skóry. Promienie te działają: przeciwobrzękowo, przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przyspieszają regenerację nerwów, wpływają na procesy hormonalne. Wskazane w leczeniu: zwyrodnień stawów, ostróg piętowych, halluxów, rwy kulszowej, nerwobóli, bólu kręgosłupa, cieśni nadgarstka, odleżyn, urazów i przeciążeń stawów kolanowych i barkowych, w zespołach bólowych „łokcia tenisisty i golfisty”, stopy cukrzycowej.

Przeciwwskazania
- ostra choroba wieńcowa, ciąża, epilepsja, choroba nowotworowa

Zabieg laserem

Lampa Sollux

             Lampa przeznaczona jest do wykonywania zabiegów ciepłoleczniczych i światłoleczniczych. W zależności od zastosowanej barwy światła działa nagrzewająco lub przeciwbólowo. Stosowana w leczeniu: przewlekłych stanów zapalnych (np.: zapaleniu zatok, zapaleniu nerwów czaszkowych), nerwobólach, migrenach, trądziku, stanach po oparzeniach, przyspiesza gojenie ran.

Przeciwwskazania
- niewydolność krążenia, skłonność do krwawień, gorączka, ostre stany zapalne skóry.

Zabieg lampą sollux

Lampa antydepresyjna

             Lampa do fototerapii. Polecana osobom cierpiącym na depresję szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Zabieg polega na naświetlaniu profilowanym światłem o dużej mocy i muzykoterapii relaksacyjnej. Usuwa złe samopoczucie, odczucie smutku i lęku oraz apatię. Poprawia nastój, korzystnie wpływa na sen.
Zabieg nie powoduje skutków ubocznych.

Zabieg lampą antydepresyjną

ELEKTROTERAPIA

Jonoforeza

             Zabieg polegający na wprowadzeniu do tkanek siłami pola elektrycznego leku.
Jest skuteczna w leczeniu bólu kręgosłupa, rwy kulszowej, stawów, nerwobólach, stanach zapalnych skóry i tkanek miękkich, urazach po skręceniach, zwichnięciach i złamaniach.

Zabieg jonoferezy

Prąd galwaniczny

             Przy zabiegu wykorzystuje się lecznicze oddziaływanie prądu stałego. Wskazany jest on przy leczeniu nerwobóli, porażeń wiotkich, utrudnionym zroście kostnym, przewlekłych zapaleń nerwów, chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa.

Prądy interferencyjne

             Stosowane w leczeniu aparatu ruchu między innymi: rwy kulszowej, rwy ramiennej, stłuczeniach tkanek miękkich, zwyrodnień stawów, ostrogach piętowych. Działają przeciwbólowo, łagodzą napięcia mięśni, poprawiają krążenie w tkankach.

Zabieg prądami interferencyjnymi

Prądy diadynamiczne

             Zwane również prądami Bernarda, wspomagają leczenie w wielu dolegliwościach. Działają przeciwbólowo, polepszają ukrwienie tkanek, w zależności od zastosowanego prądu powodują obniżenie lub wzmożenie napięcia mięśni.

Zastosowanie:
- zaniki mięśniowe, zwyrodnienia stawów, stymulacja mięśni uszkodzonych, półpasiec, choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa.


Prądy: TRÄBERTA

             Wskazane w leczeniu: zespołów bólowych kręgosłupa, nerwobólach, bólach mięśni, zwyrodnieniach stawów.
Działają przeciwbólowo, poprawiają krążenie, obniżają napięcie nerwowe.


Prądy: KOTZA

             Wywołują skurcze mięśni, przyrost masy mięśniowej, poprawę metabolizmu, obniżają napięcie mięśniowe.

Wskazania:
- płaskostopie, osłabienie mięśni, skolioza, stany po złamaniach i długotrwałych unieruchomieniach.


TENS

             Elektryczna stymulacja mięśni poprzez hamowanie przewodzenia bólu, wytwarzanie endorfin (hormon szczęścia), zmniejszenie lub zwiększenie napięcia mięśni, zmniejszenie tkanki tłuszczowej.

Wskazania:
- bóle pooperacyjne, rwa kulszowa, neuropatie, bóle głowy i migreny, owrzodzenia skóry, cellulitis.

Przeciwwskazania do elektroterapii:
Gorączka, ropne stany zapalne skóry i tkanek miękkich, nowotwory, rozrusznik serca, uczulenie na leki stosowane przy zabiegu, ciąża.

Zabieg elektroterapii

HYDROTERAPIA

Masaże wodne

             Zabieg polega na łagodnym masażu w ciepłej wodzie z dodatkiem środków zapachowych. Wprowadzenie wody w ruch wirowy za pomocą dysz, w które wyposażona jest wanna wywołuje efekt rozluźnienia tkanek, zmniejszenia napięcia mięśniowego, co skutkuje poprawą ukrwienia skóry oraz złagodzeniem bólu.
Dodatkowym efektem zabiegu jest poprawa samopoczucia i pełny relaks.

Masaż wodny

Ćwiczenia w wodzie

             Środowisko wodne stwarza specjalne i korzystne warunki do ćwiczeń w odciążeniu. Ciało zanurzone w wodzie stwarza najlepsze warunki dla redukcji mięśni. Powoduje całkowite ich rozluźnienie. Przy zmniejszonym tarciu, ruch w wodzie odbywa się bez bólu.
Ćwiczenia stosowane w środowisku wodnym polecane są osobom po złamaniach, skręceniach, długich unieruchomieniach po wszczepionych endoprotezach.

KINESIOTAIPING

             Zabieg polega na oklejaniu wybranych części ciała plastrami przeciwbólowymi. Za pomocą tej subtelnej techniki osiąga się zmniejszenie bólu, aktywację układu limfatycznego, poprawę mikrokrążenia, zmniejszenie napięcia mięśni, poprawę pracy mięśni i stawów.

Kinesiotaiping

PARAFINA

             Zaletą tej substancji jest jej szerokie zastosowanie zarówno w celach leczniczych jak i kosmetycznych. Zabiegi z parafiny najczęściej stosowane są na skórę dłoni i stóp szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Skóra w tym okresie narażona na niskie temperatury staje się sucha i szorstka, a jej naskórek może się złuszczać. Parafina dzięki swym właściwościom głęboko wnika do tkanek wywołując: podwyższenie ich temperatury, szybszy obieg krwi, otwarcie porów skóry, co w efekcie przyczynia się do lepszego wchłaniania preparatów pielęgnacyjnych. W leczeniu parafinę stosuje się w postaci okładów dużych i małych stawów, jako przygotowanie do dalszych zabiegów.

Kąpiel w parafinie

Okład z parafiny

KONCHOWANIE (WOSKOWANIE) USZU

Łagodzi dolegliwości:
migren, dzwonienia i szumów w uszach, stanów podenerwowania, stresu, nieżytu nosa, przewlekłych przeziębień, nadmiaru woskowiny.
Zabieg polega na spalaniu konchy woskowo-ziołowej w trakcie którego wytwarzane jest podciśnienie, a efekt kominowy powstaje w wyniku ruchu powietrza. Substancje zawarte w wosku pszczelim i ekstrakty ziołowe w postaci pary dostają się do wnętrza ucha ogrzewając je od środka. Substancje te krążąc pod ciśnieniem usuwają osady i zanieczyszczenia, poprawiając krążenie krwi ucha i zatok, jednocześnie wzmacniając układ odpornościowy.

ZABIEG NIE POWODUJE SKUTKÓW UBOCZNYCH

Oczyszczanie uszu z wosku

KINEZYTERAPIA

Podstawą tej terapii są ćwiczenia o charakterze leczniczym, czyli gimnastyka lecznicza. Zabiegi wskazane są we wszystkich stanach, w których zachodzi potrzeba utrzymania, przywrócenia lub poprawienia czynności ruchu.
W leczeniu ruchem dzieci i dorosłych polecam ćwiczenia:

CZYNNE

Wykonywane przez pacjenta pod kierunkiem lub przy pomocy terapeuty.

Ćwiczenia czynne

BIERNE

Wykonywane przez terapeutę bez udziału pacjenta.

W ODCIĄŻENIU

Wykonywane na podwieszkach gdzie ruch odbywa się bez obciążenia.

Ćwiczenia w odciążeniu

KOREKCYJNE

Mające za zadanie naprawienie, poprawienie i usunięcie wad postawy.
Prowadzimy zajęcia z zakresu korekty wad: kręgosłupa, klatki piersiowej, kończyn dolnych: kolan i stóp.

Ćwiczenia korekcyjne

OGÓLNOROZWOJOWE

Ćwiczenia wykonywane są na pewne grupy mięśniowe - zwiększające ich siłę czy elastyczność, oraz na stawy kończyn - zwiększając ich zakres ruchu.

Ćwiczenia ogólnorozwojowe niemowlaka

Ćwiczenia ogólnorozwojowe przedszkolaka

Przeciwwskazania:
Prawidłowo prowadzone i odpowiednio dobrane ćwiczenia nie powodują skutków ubocznych.